ENGLISH       İLETİŞİM       SSS
Mutlu Dahiler Kreş - Çocuk Kulübü Mutlu Dahiler Slogan

Mathazone Sistemi KREŞ
YAZ OKULU
ÇOCUK KULÜBÜ
7-14 YAŞ

MATHAZONE SİSTEMİ

MATHAZONE (MATEMATİK ORMANI)

" Mathazone preschool educational programme anaokulları için özel olarak hazırlanmış MASAL TADINDA BİR MATEMATİK programıdır... Program Dubai'de uluslararası okul ortamında doğmuştur ve dünyada 12 senedir uygulanmaktadır... Türkiye de ise son 2 senedir uygulanmaya başlanmıştır...

Matematik kavramlarının anadilimizi öğrendiğimiz rahatlıkta öğrenilmesini ve gerçek hayattaki yerleri ile kalıcı öğrenmeye dönüşmesi sağlanmaktadır...

MATHAZONE programı temelini, matematiğin bir düşünme modeli olması üstüne kurmuştur... Matematik Sadece sayılar ve işlemlerden ibaret değildir... Dolayısıyla düşünmenin olduğu her yerde matematiğin nasıl olduğunu ve bunların akademik kavramlarla nasıl buluştuğunu gösterir...

MATHAZONE Ormanında her çocuğa bir birey olarak yaklaşılır ve 3-4 yaş,4-5 yaş ve 5-6 yaş seviyelerine özel olarak hazırlanmış bütünsel yaklaşımlı bir müfredat sunar okulumuzda. Her bireyin farklı şekillerde öğrenebileceği gerçeğini asla gözardı etmeden farklı tekniklerle öğretisini sunar... Bunun için Mathazone programı resim, müzik, dil, drama, oyunlar, zekâ oyunları, fen-deneylerle doludur...

Mathazone‘nun yaratıcısı Nükhet Hanımın ağzından aktaracak olursak; Mathazone bir orman. Çocuklara matematiği daha kolay ve işlevsel olarak öğretmek için hayal edip kurmuş olduğu bir matematik öğrenme ormanı.

Matematik dünyasını simgeleyen bir orman. Bu ormanda yaşayan karakterler, bizler gibi.

Ormanda yaşayan karakterler hayatın matematiğini, denklemini çözmeye çalışırken, çocuklar da (biz de) onlara hem yardım ediyor, hem de matematik öğreniyoruz.

Ormanda oyun, müzik ve sanat var. Nasıl ki matematik her şeyin temelinde var, ormanda da öyle.

MATHAZONE' da her çocuk, yaşı kaç olursa olsun, bir birey olarak kabul edilir ve ona MATHAZONE ormanında bir birey olarak yer verilir.

Erken çocukluk evresinde çocuğun tek isteği hayatı keşfetmek ve anlamak olduğundan, Mathazone Ormanı’nda hayatı keşfedip anlamaları, deneyimlemeleri sağlanır. Yani Mathazone; eğlence, keşif, araştırma, sorgulama, deneyimleme ve kazanımlar ortamıdır.

Bu Ormanda Ezber Yok. Yanlış Yok. Hata Yok. Kötü Not Yok. Deneyimler var.

* Çocuklar Mathazone’da yarıştırılmaz.

* Birbirleriyle asla karşılaştırılmaz.

* Her bir çocuk bir bireydir ve her birey farklıdır.

* Her bir çocuğun kendi gelişimi ve kendi hızında ilerlemesi önemlidir.

* O gelişme ve ilerleme takdir edilir. Çünkü her şekilde ilerleme ve gelişme vardır.

Bu sistem çocuklara nasıl öğretiliyor?

Nükhet Hanım Mathazone’nun 2 ayrı koldan öğretildiğini belirtiyor.

Birincisine “Mathazone Akademik” diyor

Çocukların ileride matematik eğitimlerinde karşılarına çıkacak neler var? Mesela alan, hacim hesapları, sayı doğrusunda işlemler, koordinat hesapları vesaire mi; işte bu konular kuralları ile ama Mathazone Ormanı’ndaki deneyimleme metoduyla öğretiliyor.

Amaç, çocukların bu kavramları ve kurallarını saklambaç oynar gibi aynı tatta öğrenip ileride kullanmaları.

Hepimiz yıllardır saklambaç oynamamış olsak bile, eminim şu anda oyunun bütün kurallarını hatırlıyoruzdur.

Mathazone da bunu yapıyor işte. Çocuklara matematiği yıllar geçse de unutmayacak oldukları şekilde öğretip algılamaları için temel sağlıyor.

İkinci kol ise Nükhet Hanımın aslında Mathazone’u bir çeşit “Hayat Koçluğu” gibi gördüğü kısmı.

Mathazone Ormanı’ndaki karakterlerin hayatları, duyguları, yaşadıkları olaylar ve onlarla baş etme şekilleri çocukların ve bizim hayatımızdaki yaşadıklarımızla, gerçeklerimizle aynı. O ormandaki çözüm yollarını bulma çabası, düşünme teknikleri, deneyimler çocukların yaşam koçluğuyla erkenden tanışıp karşılaştıkları olaylar karşısında, kendi kendilerine sağlıklı düşünebilmeleri, çözümler için hazırlıklı olmaları alışkınlığını yerleştirmeyi amaçlıyor.

Bizi bu sistemle tanıştıran Sayın Nükhet Solmaz ve Selva Muharremoğlu’na çok teşekkür ediyoruz.

© 2020 mutludahiler.com - Tüm Hakları Saklıdır.
Mutlu Dahiler, Defne Özel Eğitim Hizmetleri Ltd.Şti. Kuruluşudur.
Marka Tescili    Tarih: 31/08/2012 - Marka No: 2012 74513